Archiwum Społeczne

Na warszawskich Jelonkach wystartował właśnie projekt zbierania wspomnień i archiwalnych zdjęć Osiedla „Przyjaźń” – dawniej osiedla budowniczych Pałacu Kultury, a później legendarnego miasteczka studenckiego. 

Wszystko po to, by przybliżyć warszawiakom to niezwykłe miejsce, które poza drewnianą architekturą i zielenią kryje w sobie kawał historii społecznej stolicy. Pomysł nagrywania opowieści byłych i i obecnych mieszkańcami wyszedł od Grupy Odkrywkowej Osiedla Przyjaźń.

– W naszych wywiadach najważniejsze są własne wspomnienia i doświadczenia mieszkańców. To historia Osiedla napisana, a właściwie opowiedziana, przez dzieje rodzin i losy pojedynczych ludzi. Jedni opowiadają o niezapomnianych studenckich imprezach i waletowaniu, inni o przyrodzie i o tym, jak ich dzieci wychowały się tu w klimacie podwarszawskiej wioski. – mówi Małgorzata Leszko, jednak z założycielek Grupy.

Kilka tygodni temu Stowarzyszenie Przyjaźni PS pozyskało dotację na Archiwum Społeczne Osiedla „Przyjaźń”. Teraz działania nabiorą tempa: 20 osobowy zespół archiwum, złożony z mieszkańców i sympatyków Osiedla, będzie intensywnie prowadził wywiady, stare i współczesne fotografie, szukał materiałów w prasie i archiwach.

Akcję prowadzą w większości sami mieszkańcy, którzy tworzą Zespół Archiwum Społecznego. Efektem ich starań będzie wirtualna mapa Osiedla, wypełniona wspomnieniami mieszkańców, pozwalająca na odsłuchanie fragmentów wywiadów z mieszkańcami, ale także filtrowanie dostępnych materiałów prasowych, archiwalnych zdjęć i dokumentów.

Już teraz na Facebooku rzesze fanów zbierają się wokół fanpage’a „Osiedle Przyjaźń/Jelonki”, prowadzony przez byłą mieszkankę Osiedla, gdzie pojawiają się ciekawostki historyczne i podobne materiały od innych użytkowników. Archiwum Społeczne Osiedla Przyjaźń to kolejny krok do popularyzacji tego miejsca.  

Ale to jeszcze nie wszystko. Co miesiąc organizowane są otwarte spotkania na Osiedlu – pierwszym z nich był Dzień Sąsiada, który odbył się 31 maja. Kolejne to: spacer historyczno-urbanistyczny pod hasłem Zostań przewodnikiem po Osiedlu (21.06) oraz 60 urodziny Osiedla Przyjaźń (19.07 i 26.07). We wrześniu i październiku to mieszkańcy zadecydują o kolejnych tematach, zaś w listopadzie odbędzie się  finał: start wirtualnej mapy Osiedla i pokazaniekrótkiego filmu dokumentalnego o działaniach mieszkańców.

-W Archiwum Społecznym Osiedla Przyjaźń wychodzimy z założenia, że miejsca tworzą ludzi, a ludzie tworzą miejsce. Dlatego wszystkie działania w projekcie oparte są na bliskiej współpracy z mieszkańcami (a jednocześnie naszymi bliższymi lub dalszymi sąsiadami). I to działa! Gdy słyszę opinie, że „ludziom się nie chce angażować”, „chcieliby przyjść na gotowe”, z reguły odpowiadam „Chyba nie byłeś jeszcze na Osiedlu!” – mówi Magda Leszko, prezes Stowarzyszenia, wychowana na Osiedlu.

Projekt „Archiwum Społeczne Osiedla Przyjaźń” został dofinansowany ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. Organizatorem projektu jest Stowarzyszenie Przyjaźni PS, partnerem Bemowskie Centrum Kultury w Dzielnicy Bemowo m.st. Warszawy.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s