Archiwum Społeczne

Na warszawskich Jelonkach wystartował właśnie projekt zbierania wspomnień i archiwalnych zdjęć Osiedla „Przyjaźń” – dawniej osiedla budowniczych Pałacu Kultury, a później legendarnego miasteczka studenckiego. 

Wszystko po to, by przybliżyć warszawiakom to niezwykłe miejsce, które poza drewnianą architekturą i zielenią kryje w sobie kawał historii społecznej stolicy. Pomysł nagrywania opowieści byłych i i obecnych mieszkańcami wyszedł od Grupy Odkrywkowej Osiedla Przyjaźń.

– W naszych wywiadach najważniejsze są własne wspomnienia i doświadczenia mieszkańców. To historia Osiedla napisana, a właściwie opowiedziana, przez dzieje rodzin i losy pojedynczych ludzi. Jedni opowiadają o niezapomnianych studenckich imprezach i waletowaniu, inni o przyrodzie i o tym, jak ich dzieci wychowały się tu w klimacie podwarszawskiej wioski. – mówi Małgorzata Leszko, jednak z założycielek Grupy.

Kilka tygodni temu Stowarzyszenie Przyjaźni PS pozyskało dotację na Archiwum Społeczne Osiedla „Przyjaźń”. Teraz działania nabiorą tempa: 20 osobowy zespół archiwum, złożony z mieszkańców i sympatyków Osiedla, będzie intensywnie prowadził wywiady, stare i współczesne fotografie, szukał materiałów w prasie i archiwach.

Akcję prowadzą w większości sami mieszkańcy, którzy tworzą Zespół Archiwum Społecznego. Efektem ich starań będzie wirtualna mapa Osiedla, wypełniona wspomnieniami mieszkańców, pozwalająca na odsłuchanie fragmentów wywiadów z mieszkańcami, ale także filtrowanie dostępnych materiałów prasowych, archiwalnych zdjęć i dokumentów.

Już teraz na Facebooku rzesze fanów zbierają się wokół fanpage’a „Osiedle Przyjaźń/Jelonki”, prowadzony przez byłą mieszkankę Osiedla, gdzie pojawiają się ciekawostki historyczne i podobne materiały od innych użytkowników. Archiwum Społeczne Osiedla Przyjaźń to kolejny krok do popularyzacji tego miejsca.  

Ale to jeszcze nie wszystko. Co miesiąc organizowane są otwarte spotkania na Osiedlu – pierwszym z nich był Dzień Sąsiada, który odbył się 31 maja. Kolejne to: spacer historyczno-urbanistyczny pod hasłem Zostań przewodnikiem po Osiedlu (21.06) oraz 60 urodziny Osiedla Przyjaźń (19.07 i 26.07). We wrześniu i październiku to mieszkańcy zadecydują o kolejnych tematach, zaś w listopadzie odbędzie się  finał: start wirtualnej mapy Osiedla i pokazaniekrótkiego filmu dokumentalnego o działaniach mieszkańców.

-W Archiwum Społecznym Osiedla Przyjaźń wychodzimy z założenia, że miejsca tworzą ludzi, a ludzie tworzą miejsce. Dlatego wszystkie działania w projekcie oparte są na bliskiej współpracy z mieszkańcami (a jednocześnie naszymi bliższymi lub dalszymi sąsiadami). I to działa! Gdy słyszę opinie, że „ludziom się nie chce angażować”, „chcieliby przyjść na gotowe”, z reguły odpowiadam „Chyba nie byłeś jeszcze na Osiedlu!” – mówi prezes Stowarzyszenia, wychowana na Osiedlu.

Projekt „Archiwum Społeczne Osiedla Przyjaźń” został dofinansowany ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. Organizatorem projektu jest Stowarzyszenie Przyjaźni PS, partnerem Bemowskie Centrum Kultury w Dzielnicy Bemowo m.st. Warszawy.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s