Archiwum Społeczne Os. Przyjaźń

Archiwum to projekt zbierania wspomnień i archiwalnych zdjęć Osiedla „Przyjaźń” – dawniej osiedla budowniczych Pałacu Kultury, a później legendarnego miasteczka studenckiego. 

Wszystko po to, by przybliżyć warszawiakom to niezwykłe miejsce, które poza drewnianą architekturą i zielenią kryje w sobie kawał historii społecznej stolicy. Pomysł nagrywania opowieści byłych i i obecnych mieszkańcami wyszedł od Grupy Odkrywkowej Osiedla Przyjaźń.

– W naszych wywiadach najważniejsze są własne wspomnienia i doświadczenia mieszkańców. To historia Osiedla napisana, a właściwie opowiedziana, przez dzieje rodzin i losy pojedynczych ludzi. Jedni opowiadają o niezapomnianych studenckich imprezach i waletowaniu, inni o przyrodzie i o tym, jak ich dzieci wychowały się tu w klimacie podwarszawskiej wioski. – mówi Małgorzata Leszko, jedna z założycielek Grupy.

Akcję prowadzą w większości sami mieszkańcy, którzy tworzą Zespół Archiwum Społecznego. Efektem ich starań jest wirtualna mapa Osiedla, wypełniona wspomnieniami mieszkańców, pozwalająca na odsłuchanie fragmentów wywiadów z mieszkańcami, ale także filtrowanie dostępnych materiałów prasowych, archiwalnych zdjęć i dokumentów.

-W Archiwum Społecznym Osiedla Przyjaźń wychodzimy z założenia, że miejsca tworzą ludzi, a ludzie tworzą miejsce. Dlatego wszystkie działania w projekcie oparte są na bliskiej współpracy z mieszkańcami (a jednocześnie naszymi bliższymi lub dalszymi sąsiadami). I to działa! Gdy słyszę opinie, że „ludziom się nie chce angażować”, „chcieliby przyjść na gotowe”, z reguły odpowiadam „Chyba nie byłeś jeszcze na Osiedlu!” – mówi Magda Leszko, prezes Stowarzyszenia, wychowana na Osiedlu.

Więcej o archiwach społecznych dowiedzieć się można tutaj:

Archiwa Społeczne. Jak powstają i działają? – z napisami from Fundacja Ośrodka KARTA on Vimeo.

Projekt „Archiwum Społeczne Osiedla Przyjaźń” został dofinansowany ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. Organizatorem projektu jest Stowarzyszenie Przyjaźni PS, partnerem Bemowskie Centrum Kultury w Dzielnicy Bemowo m.st. Warszawy.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s